Śladami ponad tysiącletnich dziejów państwowości

Turystyczne szlaki w Polsce zostały wytyczone tak, by oprócz kontaktu z przyrodą, można było poznać zabytki historii i kultury: średniowieczne zamki, barokowe pałacyki, rezydencje magnackie, obiekty sakralne, świadectwa rozwoju różnych religii i tradycji, skanseny oraz tajemnicze budowle sprzed naszej ery.

Zamki

Na północy kraju zachowały się zamki, które w XIII i XIV wieku wybudowali Krzyżacy. Najsłynniejsza jest twierdza w Malborku. Ogromne warownie o regularnych kształtach i surowej bryle po dziś dzień budzą respekt. W środku można zwykle obejrzeć zrekonstruowane wnętrza z częściowo oryginalnym wyposażeniem i ekspozycje muzealne.

Na zamkach w Bytowie, Gniewie czy Golubiu-Dobrzyniu latem odbywają się turnieje rycerskie.

Zjeżdżają tu wówczas bractwa rycerzy z całej Europy. Razem z nimi można przenieść się na chwilę w odległe czasy: obejrzeć pojedynki na kopie i topory, popisy w strzelaniu z łuku i kuszy, próby zdobycia warowni za pomocą machin oblężniczych, a wieczorami posiedzieć z rycerzami przy ogniskach, wziąć udział w ucztach i obejrzeć pokazy tańców dworskich.

Fot. 5. Turniej rycerski w Golubiu-Dobrzyniu

Z kolei na południu Polski znajduje się unikalny Szlak Orlich Gniazd – ruin kilkudziesięciu zamków obronnych z XIV i XV wieku, usytuowanych na wapiennych wzgórzach i skałach. Część została wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego, część należała do polskich książąt i biskupów. Dziś pozostały po nich ruiny, malowniczo wkomponowane w krajobraz.


Fot.6.Ruiny zamku w Olsztynie koło Częstochowy


Najbardziej imponujące są zamki w Bobolicach, Mirowie, Olsztynie, Tenczynie i Ogrodzieńcu.

Warto dodać, że teren, przez który przebiega Szlak Orlich Gniazd, to Jura Krakowsko-Częstochowska – ulubiony rejon wspinaczy skałkowych. To także wymarzone tereny dla rowerzystów i wielbicieli jazdy konnej.

W całym kraju można też spotkać zamki, które należały niegdyś do rodów magnackich. Często są to średniowieczne budowle, przebudowane w późniejszych latach w stylu renesansowym, barokowym lub neogotyckim. We wnętrzach można podziwiać kolekcje dzieł sztuki, mebli, tkanin i broni palnej. Rezydencje są zwykle otoczone ogrodami i parkami z rzadko spotykanymi gatunkami drzew.

Te zamki warto zobaczyć:

Niedzica – śliczny zameczek z XIV wieku, przebudowany w stylu renesansowym, uznawany za cenny zabytek budownictwa obronnego w Polsce. Usytuowany jest na skale wcinającej się w taflę zalewu gromadzącego wody Dunajca.

Kórnik – romantyczny średniowieczny zamek, przebudowany w XIX wieku w stylu angielskiego neogotyku. Mieści się w nim muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami. Jak głosi legenda: nocą po zamku i otaczającym go parku spaceruje „Biała Dama”. Do zamku przylega arboretum – największy i najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce, założony w I połowie XIX wieku Na około 30 ha rośnie kilka tysięcy drzew i krzewów z Europy, Azji i obu Ameryk.

Łańcut – średniowieczna twierdza, stopniowo przekształcona w pałacową rezydencję.


Od XVII wieku zasłynęła w Europie, zwłaszcza ze względu na wspaniały wystrój wnętrz, dzieło znanych architektów i artystów. Znajduje się tu również bogaty zbiór karet, bryczek i sań. W maju, podczas odbywającego się od 1961 r. Festiwalu Muzycznego, pałac gości wybitnych wykonawców z całego świata.


Fot.7. Pałac w Łańcucie

Baranów Sandomierski – renesansowa siedziba magnacka z II połowy XVI wieku, zwana „małym Wawelem” i „Perłą Renesansu”, zaprojektowana przez słynnego włoskiego architekta Santi Gucciego.

Przez cały rok, w czwartki, organizowane są Biesiady Zamkowe. Konsumpcji staropolskich potraw towarzyszy muzyka z epoki.

Krasiczyn – ten renesansowo-manierystyczny zamek powstał na przełomie XVI i XVII wieku jako budowla obronna, ale baszty i mury ma zwieńczone pięknymi attykami. Usytuowany nad Sanem, w Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego.

Kościoły, cerkwie, synagogi

Nie mniej niż zamki, warte uwagi są rozsiane po całej Polsce obiekty sakralne. W ubiegłych stuleciach Polskę zamieszkiwała ludność różnych narodowości i religii. Stąd obok świątyń rzymskokatolickich w kraju można znaleźć sporo budowli wzniesionych przez wyznawców prawosławia, grekokatolików, ewangelików i Żydów.

W Giżycku, niewielkiej miejscowości na Mazurach, oprócz kościołów: katolickiego i ewangelickiego, dwóch cerkwi: prawosławnej i grecko-katolickiej, swoje świątynie mają Baptyści, Zielonoświątkowcy i Świadkowie Jehowy. Na wschodnich rubieżach Polski, w małych wioskach: Bohonikach i Kruszynianach, znajdują się zabytkowe meczety, w których modlą się polscy muzułmanie.

Przy nizinnych i górskich szlakach pełno jest malutkich XV i XVI-wiecznych drewnianych kościółków, które we wnętrzu kryją nieraz arcydzieła malarstwa i rzeźby.

Niezwykłą świątynią jest ewangelicko-augsburski kościółek Wang w Karpaczu, w Karkonoszach.
Wzniesiony w XIII wieku w Norwegii, został kupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i w częściach sprowadzony do Berlina, a następnie do Karpacza

Fot.8 Kościółek Wang w Karpaczu

W drewnianym wnętrzu zachowały się oryginalne elementy wystroju, pokryte tajemniczymi runami – starożytnym pismem plemion germańskich.

W Bieszczadach można przemierzyć Szlak Ikon. Zaczyna się w Sanoku, przy największym w Polsce Muzeum Ikon i zatacza 70-kilometrową pętlę, wiodąc przez zbocza gór i bieszczadzkie wioski. Cerkiew w Uluczu jest najstarsza w Polsce (z 1510 roku).


Fot.9. Cerkiew w Uluczu

Po drodze mija się dwa muzea i dziesięć pięknych drewnianych cerkwi z bezcennymi malowidłami i ikonostasami. Szlak można pokonać pieszo, konno, na rowerze lub płynąc Doliną Sanu.

We wschodniej części kraju najczęściej można też natknąć się na zabytki judaistyczne. Synagogi, mykwy i kirkuty zachowały się w wielu miejscach na Lubelszczyźnie i Polesiu. Barokową synagogę obronną można zwiedzić w Tykocinie, na Białostocczyźnie. To druga, co do wielkości synagoga w Polsce (największa jest w Krakowie).

Za najcenniejszy zabytek judaistyczny w kraju wielu znawców uważa manierystyczną synagogę obronną w Lesku w Bieszczadach i położony przy niej ogromny prastary cmentarz żydowski z XVI-wiecznymi, rzeźbionymi nagrobkami.


Fot.10 Synagoga w Tykocinie

Ale największy w kraju (oraz w Europie Środkowo-Wschodniej i jeden z największych na świecie) kirkut znajduje się w centralnej P

olsce, w Łodzi. Można na nim obejrzeć aż 200 tys. macew z lat 1893-1939. Kilkaset z nich zostało uznanych za zabytki najwyższej klasy.



Skanseny

Osobliwą atrakcją na szlakach całej Polski są skanseny – muzea ludowego budownictwa pod gołym niebem. Zgromadzono w nich stare, oryginalne budynki: gospodarstwa, zagrody i drewniane chaty, stajnie, wiatraki i kuźnie, kościoły i cerkwie. Najczęściej można obejrzeć rekonstrukcję całej wsi oraz odtworzone z najdrobniejszymi detalami wnętrza chat i warsztatów. Ale główną zaletą polskich skansenów jest to, że nie są martwą wystawą. Przez cały rok tętni w nich życie. W wielu z nich organizowane są festyny i pokazy pod nazwą „Żywy Skansen”. We wnętrzach XVII- czy XVIII-wiecznych karczm można spróbować tradycyjnych potraw. Można też przyjrzeć się, jak powstają dzieła sztuki ludowej: obrazy malowane na szkle, hafty i koronki, wspaniałe wyroby ceramiczne – kolorowe dzbany i misy, a także rzeźbione w drewnie świątki.

Najbardziej znanym skansenem jest rezerwat archeologiczny w Biskupinie. W latach 30. XX wieku na półwyspie nad Jeziorem Biskupińskim odkryto pozostałości dawnego grodziska obronnego kultury łużyckiej, którego wiek oszacowano na lata 750–400 p.n.e.

Jest to najstarsza odkryta w Europie obronna osada otoczona bagnami. Była swego czasu dość znacząca – mieszkało w niej ok. 1200 ludzi. Żyli z rolnictwa, hodowli, i handlu – niedaleko przebiegał słynny „szlak bursztynowy”, łączący Bałtyk z basenem Morza Śródziemnego. Osada prawdopodobnie została zniszczona podczas najazdu Scytów, koczowniczej ludności pochodzenia irańskiego.


Fot.11 Rezerwat archeologiczny w Biskupinie

Miejsca na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dziesięć miejsc w Polsce zostało wpisanych na tę Listę – cztery miasta, jeden zamek, dwa klasztory, muzeum obozu zagłady, zabytek techniki oraz... puszcza.

Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO utworzono w 1978 roku. To prestiżowe wyróżnienie otrzymało wówczas tylko dwanaście najcenniejszych obiektów na świecie. Wśród nich znalazł się Kraków.


Tysiącletni Kraków, dawna stolica Polski, to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych europejskich miast. Zachowała się w nim w całości średniowieczna zabudowa Starego Miasta. Niektóre budowle, np. kościół św. Wojciecha na Rynku Głównym czy kościół św. Andrzeja przy ulicy Grodzkiej pochodzą z czasów wczesnego średniowiecza, z X-XI wieku. Kraków to miasto studentów: uczy się ich ponad 100 tysięcy na dwunastu wyższych uczelniach, przez co to jedno z najstarszych miast w kraju jest jednocześnie jednym z najmłodszych duchem. Tu działa jedna z najstarszych europejskich uczelni, Uniwersytet Jagielloński założony w 1364 roku.

Oprócz Starego Miasta, na Listę został też wpisany zamek królewski na Wawelu – siedziba władców i królów polskich (od X do XVI wieku). Usytuowany na wzgórzu nad Wisłą, przez wieki przebudowywany, tworzy mieszaninę stylów: romańskiego, gotyckiego i renesansowego.


Fot. 12. Zamek królewski – Wawel

Na Wawelu można również obejrzeć największą i najcenniejszą na świecie kolekcję stu kilkudziesięciu arrasów – wielkich renesansowych gobelinów

Na Liście UNESCO znajduje się również Warszawska Starówka jako przykład wiernej rekonstrukcji z zachowaniem oryginalnych fragmentów zabudowy. Patrząc dzisiaj na to miasto, trudno uwierzyć, że w czasie II wojny zostało niemal zrównane z ziemią. Zwane kiedyś „Paryżem Północy”, szczycące się XIII-wieczną zabudową, zbombardowane i wysadzone w powietrze, przestało istnieć. Kolorowe kamieniczki otoczone murami obronnymi, wieże kościołów i bryła Zamku Królewskiego – wszystko to jest efektem odbudowy przeprowadzonej w latach powojennych.

Chlubą stolicy są parki. Prawdziwym skarbem – Łazienki, XVIII-wieczny zespół architektoniczno-parkowy.
Słyną z plenerowych koncertów fortepianowych, które odbywają się od wiosny do jesieni pod pomnikiem Fryderyka Chopina siedzącego w cieniu wierzby.


Fot.13. Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach


Osobliwą atrakcją mogą być również budowle socrealistyczne z czasów komunizmu. Najsłynniejszy jest Pałac Kultury i Nauki, wybudowany w latach 50. XX w. według projektu radzieckiego architekta, wciąż najwyższy budynek w kraju i szósty co do wielkości w Europie.

Na Liście są także dwa inne zespoły miejskie: Toruń i Zamość. Toruń, w którym urodził się Mikołaj Kopernik, słynie z ponad 300 zabytków wpisanych w historię sztuki europejskiej. Układ rynku i przylegających do niego ulic nie zmienił się od 700 lat. Osobliwością jest Krzywa Wieża, wybudowana na przełomie XII i XIV wieku i pochylona jak słynna wieża w Pizie. Nieco młodszy od Torunia Zamość powstał w XVI wieku z woli potężnego magnata Jana Zamoyskiego jako stolica jego latyfundiów, zbudowana według włoskich wzorów. To prawdziwa perła renesansu.

Zamek Zakonu Krzyżackiego w Malborku figurujący na liście UNESCO wciąż wzbudza podziw turystów. Jest on największą gotycką twierdzą w Europie. Składa się z trzech zamków otoczonych odrębnymi fortyfikacjami i zajmuje ok. 20 ha. Jest tu również muzeum z kolekcją bursztynu.


Fot. 14. Zamek w Malborku

Szczególną atrakcją jest nocne zwiedzanie zamku. Latem na zamkowych dziedzińcach odbywa się historyczny spektakl „Oblężenie Malborka”.

W 2002 roku na Liście tej znalazły się również dwa zabytkowe kościoły – w Świdnicy i w Jaworze. Ale w kolejce czeka jeszcze kilka innych miejsc.

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostało wpisane muzeum obozu zagłady Auschwitz-Birkenau (Oświęcim-Brzezinka). Odwiedza je co roku kilkaset tysięcy osób. W czasie II wojny hitlerowcy mordowali w obozie Żydów, Polaków, Romów i Rosjan. 90% z tej liczby stanowili Żydzi deportowani ze wszystkich krajów okupowanej Europy.



Do muzeum ludobójstwa w Auschwitz wchodzi się przez – uwiecznioną na wielu filmach i fotografiach – bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Dalej można zobaczyć kilkanaście ceglanych budynków, w których mieszkali więźniowie.

Wstrząsający widok stanowią urządzone w więziennych blokach ekspozycje przedmiotów zagrabionych więzionym i zamordowanym.

Fot. 15. Muzeum obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Puszcza Białowieska – największy naturalny obszar leśny w Europie, ostatni fragment pierwotnej puszczy o niespotykanym w innych lasach europejskich bogactwie fauny i flory, również figuruje na Liście UNESCO.

Białowieski Park Narodowy zaliczono również do Światowych Rezerwatów Biosfery i uhonorowano Dyplomem Europy.
W puszczy mieszkają m.in. żubry, największe europejskie ssaki, rośnie aż 26 gatunków drzew i 56 gatunków krzewów. Średni wiek drzew to 126 lat.


Fot. 16. Żubr w puszczy