Polska kultura

Kultura polska ma bardzo długą tradycję i bogate współcześnie życie artystyczne w wielu dziedzinach: muzyce i filmie, literaturze i plastyce. Jest znana na świecie i nadal zyskuje w nim duże uznanie.

W polskich miastach nie można się nudzić. Szczególnie w dużych ośrodkach handlowych, naukowych i kulturalnych – nadmorskim Trójmieście, Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu czy Krakowie – w dzień i w nocy kwitnie życie towarzyskie i kulturalne. Turyści mogą wziąć udział w wielu cyklicznych imprezach cieszących się uznaniem w całej Europie.

Na koneserów sztuki, oprócz zabytków – kościołów i zamków – czekają muzea. Najwięcej, bo aż ¼ wszystkich zasobów muzealnych kraju skupia się w Krakowie. W 2000 roku gród ten pełnił zaszczytną funkcję Europejskiego Miasta Kultury.

Najciekawsze są ekspozycje historyczne, archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze, które pozwalają zapoznać się z kulturą i bogactwem przyrody poszczególnych regionów. Nie zawiodą się wielbiciele malarstwa – będą mogli obejrzeć prace cenionych w Europie już na pocz. XX w. malarzy: Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego. W sieci Muzeów Narodowych poszczególnych miast organizowane są wystawy czasowe, na których eksponowane są dzieła wybitnych twórców z całego świata – Chagalla, Salvadora Dalego, Picassa czy Warhola.

Nie brakuje też oryginalnych placówek, które warto odwiedzić: wielkie oceanarium i pływające statki-muzea w Gdyni, Muzeum Instrumentów Muzycznych usytuowane przy pięknym poznańskim rynku, czy dysponujące znakomitą kolekcją Muzeum Geologiczne i Mineralogiczne we Wrocławiu. Na wielbicieli muzyki klasycznej czekają cieszące się bogatymi tradycjami filharmonie, sceny operowe i baletowe, z którymi współpracują wybitni dyrygenci i wykonawcy z całego świata.

Odpoczynek od miejskiego zgiełku gwarantują ogrody botaniczne i zoologiczne. Mają zasadniczą zaletę – są zwykle pięknie położone, wśród zieleni i malowniczych terenów, często w parkach krajobrazowych. Na pewno warto odwiedzić ogrody zoologiczne położone na obrzeżach Krakowa i Gdańska. Aż dwa ogrody zoologiczne są w Poznaniu. Koniecznie trzeba obejrzeć Nowe Zoo, w którym zwierzęta żyją w warunkach zbliżonych do naturalnych. Obiekt jest usytuowany w pobliżu centrum rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim – znanego ośrodka sportów wodnych i narciarstwa. Znajduje się tu m.in. jeden z najnowocześniejszych w Europie torów regatowych i całoroczny stok dla narciarzy i snowboardzistów. Najsłynniejszym i najładniejszym w Polsce ogrodem jest zoo we Wrocławiu, znane w kręgach specjalistów na całym świecie. Mieszka w nim ponad 4 tys. zwierząt – to jedna z większych europejskich kolekcji. We Wrocławiu warto też zwiedzić unikalny w tej części świata, prawdziwy ogród japoński, dzieło japońskich mistrzów sztuki ogrodniczej.



Odwiedzając Polskę, można uczestniczyć w licznych festiwalach, często o długiej tradycji i wysokiej renomie, zapewniają kontakt z przejawami odmiennych tradycji i kultur. Artyści różnych dziedzin, od wirtuozów muzyki klasycznej, poprzez jazzmanów, performerów, twórców eksperymentalnego teatru po reprezentantów nieraz egzotycznego folkloru, bardzo chętnie przybywają do nadwiślańskiego kraju, zgodnie podkreślając wyjątkowo ciepłe przyjęcie i specyficzną, żywiołowo reagującą publiczność.

Najciekawsze imprezy cykliczne w Polsce: